• گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  فرش دستباف به عنوان اصیل ترین و ریشه دار ترین هنر ملی ایرانیان همواره جایگاه ویژه ای در میان جهانیان داشته است

  « ادامه مطلب »

 • بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران برگزار شد

  « ادامه مطلب »

 • نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی در ایران همزمان با هفته پژوهش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود

  « ادامه مطلب »

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: فرش تولید شده در استان عمدتا پس از عرضه در بازار استانهای دیگر ، صادر می شود و طبق برآوردها صادرات فرش استان سالیانه به حدود ۱۵ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران به نقل از گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، عبدالحمید سرتیپی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اظهار داشت: فرش تولید شده در استان عمدتا پس از عرضه در بازار استانهای دیگر ، صادر می شود و طبق برآوردها صادرات فرش استان سالیانه به حدود ۱۵ میلیون دلار رسیده است.

وی با بیان اینکه عمده تولیدات فرش دستباف خانگی بوده ارائه آمار دقیقی از تعداد بافنده ها و میزان بافت مستلزم انجام سرشماری دقیق است افزود: اما براساس برآوردها در سطح استان حدود ۷۰ هزار بافنده هرسال ۲۹۰ هزار مترمربع فرش و تابلو فرش تولید می کنند.

سرتیپی اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۱۲ هزار بافنده تحت پوشش اداره تامین اجتماعی از خدمات بیمه قالیبافی بهره مند بوده و با توجه به عدم پذیرش نفرات جدید از سال ۱۳۹۴ توسط اداره کل مذکور حسب تفاهمنامه با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر حدود ۱۵ هزار نفر نیز از خدمات صندوق مذکور بهره مند شده اند و در مجموع حدود ۲۷ هزار نفر از خدمات بیمه ای بهره مند هستند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ادامه داد: در بخش تسهیلات نیز از محل اعتبارات مشاغل خانگی حدود ۱۵۰ میلیارد ریال برای طرح های پشتیبان و مستقل مشاغل خانگی در مجموع ۲۴۵ طرح تخصیص و به بانکهای عامل معرفی شده اند.

سرتیپی یادآور شد: از محل اعتبارات تبصره ۱۶ برای ۱۲۰ طرح فرش دستباف حدود ۱۰۰ میلیارد ریال تخصیص یافته و همچنین از محل اعتبارات تبصره ۱۸ نیز تاکنون برای ۱۳ طرح فرش، حدود ۹۰ میلیارد ریال تخصیص یافته است.

وی افزود: در سالجاری تاکنون جمعا ۳۴۰ میلیارد ریال تسهیلات به حوزه فرش دستباف تخصیص داده شده است.

سرتیپی ادامه داد: با عنایت به ضرورت بروز رسانی اطلاعات فعالان فرش استان،برگزاری دوره های آموزشی دراین حوزه در دستور کار قرار گرفته که در این راستا طی سالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ دوره های آموزشی شامل طراحی، رنگ رزی، بازاریابی، ارتقای مهارت قالیبافان برای مخاطبان مربوطه برگزار شده که طی آن ۴۵۰ نفر از فعالان فرش استان در دوره های مذکور شرکت کرده اند که دراین راستا سازمان مبلغ پنج میلیارد ریال هزینه کرده و تعداد نفر ساعت حاصله دراین خصوص ۳هزار و ۶۰۰ نفر ساعت است.

وی به مشکلات حوزه فرش دستباف استان اشاره کرد و گفت: تغییرات بازارهای جهانی و رقابت سایر کشورها و کاهش تقاضا برای فرش دستباف، عدم پذیرش جدید برای بیمه قالیبافی توسط سازمان تامین اجتماعی، نداشتن بیمه تکمیلی و مشکلات بیمه تکمیلی در حوزه تعاونی ها، مشکلات تامین ضمانت بانکی برای اخذ تسهیلات و نداشتن صندوق خرد برای رفع نیازهای ضروری را از جمله مشکلات حوزه فرش استان برشمرد.

مدیرکل صمت آذربایجان‌غربی نوسانات دلار در بازار و عدم آشنایی بانک ها با روند تولید فرش و مشکلات ناشی از ضوابط مربوطه برای پرداخت را از دیگر مشکلات حوزه فرش استان عنوان و به حمایت و فرهنگ سازی در جامعه برای فرش دستباف را تاکید کرد.

سرتیپی با اشاره به ثبت ملی و جهانی برندهای استانی فرش دستباف گفت: دراین راستا فرش ریزماهی و فرش افشار بصورت ملی و جهانی ثبت شده اند که ثبت جهانی فرش افشار دردولت سیزدهم بوده است.

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه