• گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  فرش دستباف به عنوان اصیل ترین و ریشه دار ترین هنر ملی ایرانیان همواره جایگاه ویژه ای در میان جهانیان داشته است

  « ادامه مطلب »

 • بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران برگزار شد

  « ادامه مطلب »

 • نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی در ایران همزمان با هفته پژوهش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود

  « ادامه مطلب »

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با اشاره به افتتاح دفتر توسعه خوشه فرش دستباف شهرستان نایین با هدف رونق فرش نایینی گفت: صادرات فرش نایین از دستاوردهای کار این دفتر خواهد بود که بعد از کار مطالعاتی خوشه، کنسرسیوم صادراتی فرش دستباف نایین تشکیل می‌شود.

 به گزارش روابط عمومی اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران به نقل از فارس، رسول سواری مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان در گفت‌وگو با اشاره به افتتاح دفتر توسعه خوشه فرش دستباف شهرستان نایین، اظهار کرد: در این دفتر طی فعالیت ۳ تا ۵ ساله تمام اطلاعات گذشته فرش دستباف نایین به خصوص درباره نقشه‌های قالی و تجربیات افراد با تجربه‌ و اساتید قدیمی که در این حوزه کار کرده‌اند، مطالعه و داده‌کاوی و مستندسازی می‌شوند.

وی افزود: این بانک اطلاعاتی به دست آمده در اختیار عوامل خوشه فرش نایین قرار می‌گیرد و بعد از آن یک سری برنامه‌ها برای توسعه فعالیت‌های فرش دستباف نایینی در حوزه‌های مختلف، روش‌های علمی جدید و نقشه‌های جدید به عنوان برنامه عمل در این خوشه قرار میگیرد.

سواری تصریح کرد: در خصوص مباحث بازار، صادرات فرش نایین از دستاوردهای کار این دفتر خواهد بود که بعد از کار مطالعاتی خوشه، کنسرسیوم صادراتی فرش دستباف نایین تشکیل می‌شود و می‌توانیم رتبه‌های گذشته فرش نایین را حتی به رتبه های بالاتر برگردانیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی با اشاره به اینکه رسالت شرکت حمایت از حوزه صنایع کوچک و مشاغل خانگی است، بیان کرد: با توجه به اینکه این فعالیت‌ها در حوزه مشاغل همگن هستند اعتبار آن‌ها بستگی به برنامه‌های عمل این پروژه به صورت سالیانه است که حمایت از حضور در نمایشگاه‌ها، سفر تورهای صنعتی به شهرستان و از نایین به بیرون و حتی تور بین‌المللی از برنامه‌های خوشه خواهد بود و سالیانه حداقل بین ۵۰۰ تا یک میلیارد تومان برای این پروژه هزینه خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در حوزه اشتغال آفرینی این پروژه، هدف این است که افراد مرتبط با فرش دستباف نایین را تقویت کنیم تا بهتر از گذشته فعالیت در این حوزه رونق بگیرد و همچنین فرصت‌ها و تهدیدهای این شغل خانگی را شناسایی کنیم و به تقویت نقاط قوت و بررسی آسیب‌ها بپردازیم.

هدف اصلی اشتغال‌ پایدار خانگی و رونق فرش نایین است

سواری با بیان اینکه آمار افرادی که در حوزه فرش دستباف فعالیت می‌کنند در گذشته ۷ میلیون نفر بوده و امروز بین یک میلیون و پانصد تا ۲ میلیون نفر در کشور است، گفت: افرادی که مستقیم در این کار مشغول می‌شوند بین ۳ تا ۵ نفر هستند که از اساتید و افراد با تجربه نیز به صورت پاره وقت استفاده می‌شود اما هدف اصلی اشتغال‌ پایدار خانگی و رونق فرش نایین است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان خاطرنشان کرد: قطعاً این پروژه در حوزه رشد تولید نقش‌آفرینی خواهد کرد و در آینده نزدیک آن چه گذشتگان فرش دستباف به یادگار گذاشتند و مشاغل خانگی این حوزه را احیا خواهیم کرد تا با نقاط قوت بیشتری فعالیت‌شان را ادامه دهند و همچنین با نگاه تولید و فروش داخلی بر قیمت تمام شده فرش در داخل کشور موثر خواهد بود.

وی افزود: همه مشکلات از تولید و تهیه مواد اولیه تا فروش محصولات در جلسات شورای راهبری آن خوشه مورد بررسی قرار می‌گیرد و مطالبات این صنف به مسؤولان مختلف در استان و مجلس شورای اسلامی و سایر دستگاه‌ها منتقل خواهد شد که قطعاً در راستای رسالت و حمایت از صنایع کوچک و مشاغل خانگی اثر بخشی خواهد بود.

 

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه