• گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  فرش دستباف به عنوان اصیل ترین و ریشه دار ترین هنر ملی ایرانیان همواره جایگاه ویژه ای در میان جهانیان داشته است

  « ادامه مطلب »

 • بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران برگزار شد

  « ادامه مطلب »

 • نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی در ایران همزمان با هفته پژوهش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود

  « ادامه مطلب »

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت:سالانه ۲۲۰ هزار متر مربع فرش دستباف در این استان تولید می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران به نقل ازتسنیم،امیررضا رجبی در گفت‌و‌گو اظهارداشت: در حال حاضر 90 هزار نفر دارای مهارت در حوزه فرش دستباف در سطح استان شناسایی شد‌ه‌اندکه از این تعداد برخی در حوزه های دیگر اشتغال دارند و 45 هزار نفر مشغول فعالیت در تولید فرش دست‌باف و قالی‌بافی‌ هستند که از این تعداد تنها 12 هزار نفر زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند و دولت پرداخت بخشی از هزینه‌های آنها را برعهده دارد.

رجبی درباره شیوه‌های تولید فرش دستباف خراسان رضوی گفت:در خراسان رضوی دو مجتمع‌ بزرگ قالی‌بافی دارای پروانه فعال داریم همچنین تعداد 100کارگاه متمرکز تولید فرش دستباف در شهرهای مختلف فعال هستند که 2 هزار نفر دراین کارگاه‌ها اشتغال دارند.

وی ادامه داد: در کارگاه‌های‌ غیر متمرکز تولید فرش دستباف با مدیریت تقسیم کار بین منازل و گروه‌های تولیدکوچک؛تولیدات غیر متمرکز فرش دست‌بافت انجام می‌شود که در استان 450 کارگاه تولید غیرمتمرکز مجوز دارند و 15 هزار نفر مشغول به‌ کار هستند. البته کارگاه‌های دیگر نیز در رشته‌های رنگرزی، مرمت و طراحی داریم که در رشته تولید فرش دستباف همکاری دارند.

رئیس سازمان صمت خراسان رضوی در خصوص سرانه تولید فرش دستباف تصریح کرد: سرانه تولید فرش به‌ازای هر نفر شش مترمربع است که به طور میانگین 220 هزار متر مربع در سال تولید فرش دستباف در استان داریم و از این جهت قالی‌بافی به‌عنوان مزیت اصلی صادرات خراسان رضوی نیز به شمار می‌رود.

رجبی درباره حمایت‌های انجام شده برای توسعه بازار فرشبافان بیان کرد: در سال 1401 روند صدور پروانه بهره‌برداری از کارگاه‌ها را تسریع کردیم و هم اکنون شرایط به نحوی تسهیل شده که هر فرد متقاضی کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز از طریق اداره فرش سازمان صنعت مورد پشتیبانی کامل قرار می‌گیرد و با حمایت‌های تسهیلاتی در حد توان به موفقیت آنها کمک خواهیم کرد و تسهیلاتی نیز مانند معافیت مالیاتی و ارزش افزوده نیز برای آنها در نظر گرفته شده است.

وی درباره حمایت از تولید نوغان یا ابریشم‌کشی در خراسان رضوی نیز گفت: مرکز نوغان خراسان رضوی، بایگ تربت حیدریه است که ستادی برای تولید ابریشم در آنجا ایجاد کردیم و در قالب ستاد فرش پیگیر فعالیت‌ها و نتایج حمایتی آن هستیم.

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه