• شهادت مظلومانه سردار سرافراز اسلام و سرباز ولایت و یاور امت، شهید حاج قاسم سلیمانی را به پیشگاه امام زمان(عج) ، مقام معظم رهبری و عموم ملت ایران تسلیت عرض می نماییم.
 • گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  فرش دستباف به عنوان اصیل ترین و ریشه دار ترین هنر ملی ایرانیان همواره جایگاه ویژه ای در میان جهانیان داشته است

  « ادامه مطلب »

 • بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران برگزار شد

  « ادامه مطلب »

 • نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی در ایران همزمان با هفته پژوهش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود

  « ادامه مطلب »

 نمدمالی در چهارمحال و بختیاری و به‌خصوص شهرهای شهرکرد و بروجن رونق خاصی دارد و بافته‌های دیگری مانند فرش‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی و قالی‌بافی، چوخابافی، نمدمالی، کلاه‌مالی، گیوه‌دوزی، سرمه‌دوزی، منبت‌کاری، سفال‌گری، خورجین‌بافی و بافت سیاه چادر در این استان و به‌ویژه در نزد عشایر رونق بسیاری دارد.


 اگر به شهرکرد سفری داشته باشید و گذرتان به حدفاصل میدان فردوسی تا میدان ابوعلی سینا بیفتد بدون شک از تنوع و تکثر نمدهای یده شده بر روی‌هم به این موضوع پی خواهید برد که اینجا مرکز تولید نمد کشور است؛ تولیدی که اختصاص به شهرکرد نداشته و آوازه آن جهانی است به‌گونه‌ای که سال گذشته شهرکرد به‌عنوان «شهر ملی نمد» انتخاب و معرفی شد و اکنون تلاش برای جهانی‌شدن این محصول دست مردم استان تشدید شده است.
    
    چهارمحال و بختیاری در بخش دامداری و دام‌پروری پتانسیل و قابلیت بسیار مطلوبی دارد و به همین لحاظ تولیدات دامی ازجمله پشم یکی از مهم‌ترین واصلی‌ترین مواد اولیه در این استان به شمار می‌رود.
    
    بر اساس نظر و عقیده کارشناسان حوزه صنایع‌دستی، با توجه به پتانسیل بسیار بالا و تنوع انواع نمد تولیدی در چهارمحال و بختیاری به‌خصوص شهرهای شهرکرد و بروجن ظرفیت جهانی‌شدن در حوزه تولید این هنر صنعت را دارد.
    
    اگرچه به علت زحمات طاقت‌فرسا، داشتن فیزیک بدنی خشن و سخت برای انجام "نمدمالی" و نداشتن درآمد کافی امکان حضور جوانان در این رشته فراهم نیست اما بااین‌حال بیش از ۵۰۰ نفر در این رشته مشغول فعالیت هستند و مسئولان علاوه بر این اینکه تصمیم به رونق این رشته دارند در تلاش‌اند تا شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری را به‌عنوان «شهر جهانی» معرفی و به ثبت برسانند.
    
    میراث ناملموس ملی
    
    معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری بابیان اینکه نمدمالی یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین هنر صنعت‌ها در این استان است ابراز می‌کند: نمدمالی چهارمحال و بختیاری در خرداد ۱۳۹۰ به‌عنوان میراث ناملموس ملی به ثبت رسید. و در حال حاضر ۵۰۰ هنرمند نمدمال در ۱۵ کارگاه بزرگ تولیدی استان فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۴۰۰ نفر در شهرکرد و ۱۰۰ نفر در بروجن به "نمدمالی" مشغول هستند.
    
    مهرداد رئیسی ابراز می‌کند: امروزه در بخش تولید نمدهای نوین به علت نوآوری و کاربردهای مختلف افزون بر ۴۰ نوع محصول نمدی در چهارمحال و بختیاری تولید و روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی می‌شود.
    
    وی عنوان می‌کند: سالانه ۴۰ تن انواع محصولات نمدی در چهارمحال و بختیاری تولید می‌شود که قابلیت افزایش تا ۵۰ تن را دارد.
    
    وی افزود: در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ حدود یک‌میلیون و ۲۵۰ هزار دلار محصولات نمدی از چهارمحال و بختیاری به خارج از کشور صادر شد و این نشان می‌دهد این محصول می‌تواند یکی از مهم‌ترین کالاهای صادراتی استان باشد.
    
    وی با تأکید بر این موضوع که معرفی شهرکرد به‌عنوان «شهر ملی نمد» با نماد «نمد» و بهسازی کوی نمدمالان ضرورت دارد می‌افزاید: احیا و تقویت کارگاه‌های سنتی واقع در«کوی‌ نمدمالان» شهرکرد و همچنین راه‌اندازی بازارچه صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری حدفاصل میدان فردوسی تا میدان ابوعلی سینا جزو برنامه‌های در دست پیگیری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه