• فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) تسلیت و تعزیت باد

  فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) تسلیت و تعزیت باد

 • گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  گزارش اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان وصادرکنندگان در مورد فرش های دستباف نما

  فرش دستباف به عنوان اصیل ترین و ریشه دار ترین هنر ملی ایرانیان همواره جایگاه ویژه ای در میان جهانیان داشته است

  « ادامه مطلب »

 • بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  بررسی صادرات فرش ایران در شرایط جدید سیاسی

  با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران برگزار شد

  « ادامه مطلب »

 • نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی برگزار می شود

  نخستین نمایشگاه قالی‌های اروپای غربی و هند اروپایی در ایران همزمان با هفته پژوهش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود

  « ادامه مطلب »

اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران در راستای بررسی ظرفیت های نمایشگاهی و ترویجی کشورهای عربی، با مدیرکل عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت گفتگو کردند. نمایندگان اتحادیه در این نشست در خصوص ظرفیت های نمایشگاه های فروش فرش دستباف در عراق و قطر با آقای مسعود کمالی اردکانی، به گفتگو نشستند.

حامد چمن رخ عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران در این دیدار ضمن اشاره به رویکرد فعالانه اتحادیه در دور جدید و ضرورت بهره گیری از تمامی ظرفیت ها برای توسعه صادرات فرش دستباف، به سوابق مثبت مدیرکل عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت در چین و مرکز ملی فرش اشاره داشته و ابراز امیدواری کردند تا ظرفیت مشترک بین اتحادیه صادرکنندگان فرش و سازمان توسعه تجارت بیش از پیش در جهت بالابردن صادرات کشور به کار گرفته شود.
چمن رخ در این دیدار با اشاره به هزینه های بسیار سنگین ارزی برای حضور در نمایشگاه های خارج از کشور گفت که امروز صادرکننده گان  فرش نمی تواند به تنهایی از عهده این هزینه ها  برآیند و به همین خاطر ، حضور تجار فرش ایرانی در نمایشگاه های خارج از کشور کمرنگ تر می شود. وی به لزوم حمایت های دولتی در ارائه اطلاعات دقیق، رفع موانع، اجرای برنامه های ترویجی و تبلیغی و همچنین اعطای یارانه های نمایشگاهی به عنوان ضرورت های توسعه صادرات  اشاره داشت.

مسعود کمالی اردکانی در صحبت های شفاف خود به مشکلات دولت در تامین منابع مالی کشور اشاره داشتند و اظهار کردند که در این شرایط بخش خصوصی  نباید چندان امیدوار به حمایت های مالی دولت از توسعه صادرات باشد و باید برنامه ریزی خود را بی توجه به این ظرفیت ها انجام بدهد. که اگر این ظرفیت ها محقق شد حتما کار تسهیل می شود اما طی سال پیش رو همانند سال گذشته، اصلاً بعید نیست که منابع کافی محقق نشود.

در خصوص بازار کشور قطر آقای کمالی اردکانی، به این نکته اشاره کردند که به علت نداشتن رایزن بازرگانی در این کشور ، اطلاعات درست و به روزی از این بازار در اختیار سازمان توسعه تجارت نیست. اما در هر حال قطر را یکی از بهترین بازارهای منطقه ای برای صادرات فرش های نفیس ایرانی می دانند.

در ادامه ی جلسه سید علی آل احمد عضو هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران، مشکلات پیش آمده برای اعضای اتحادیه در هنگام خروج و ورود کالاها به قصد شرکت در نمایشگاه های خارج از ایران را مطرح کرد که در هنگام خروج فرش ها به عنوان صادرات ارزیابی شده و صادرکننده موظف است مبلغ ارز ، ارزیابی شده این کالا را که هنوز به فروش نرسیده، در زمان مقرر به کشور برگرداند. در همین حال بازگرداندن فرش ها نیز گاهی دچار مشکل شده و گمرک برگشت کالا را واردات فرش تلقی میکند که باعث ایجاد ، دردسرهای مالیاتی و غیره میشود.آل احمد این مشکل را در کنار مشکل اغلب صادرکنندگان فرش دستباف در برگشت ارز صادراتی خود، بحرانی جدی برای سال پیش روی صادرات فرش دستباف عنوان کرد.
مدیرکل عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت در خصوص مشکل برگشت رسمی ارز صادراتی و چالش های ارزیابی بالاتر از ارزش واقعی، راه حل های پیش روی صادرکنندگان برای گرفتن گواهی رسمی، ریالی فروش و ... پیشنهاد کردند که حتما اتحایه این موضوع را از طریق مذاکره با بانک مرکزی و وزارت اقتصادودارایی  پیگیری کند تا تبعات این مشکلات برای اعضای اتحادیه به حداقل برسد.وی همچنین اظهار داشتند در این مسیر اتحادیه را همراهی و یاری میکنند.

کمالی اردکانی اضافه کرد ، وحدت فرماندهی در صادرات طرحی است که سازمان توسعه تجارت سال هاست مطرح کرده است اما هنوز عملیاتی نشده است و تا زمانیکه مشکلات تک تک سازمان ها و نهادها بند از پای صادرات کشور بر ندارند، صادرات نمی تواند به شکوفایی برسد ، تازمانیکه گمرک همراه نشود مشکلات صادرات حل نمی شود ، تازمانیکه  مشکلات برگشت ارز حل نشود صادرات درست نمی شود و به همین شکل مسایل در بیش از 10 نهاد مرتبط با صادرات تا زمانی که به سامان نشوند کار به پیش نمی رود. در شورای عالی صادرات، معاون اول رییس جمهور اعلام کرده اند که وزارت صمت باید فرماندهی صادرات را داشته باشد. اما هنوز در عمل وحدت فرماندهی محقق نشده است.

در این جلسه دو طرف بدور از کلی گویی های مرسوم مسایل خود را کاملاً شفاف مطرح کردند و در انتها آمادگی خود را برای همکاری های آتی به شکل کامل اعلام داشتند.

پرداخت آنلاین

لطفاً جهت پرداخت وجه به صورت آنلاین، مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نموده و پرداخت نمائید.
مبلغ (ريال) :

خبرنامه

تبلیغات

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق است به اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران

طراحی گرافیکی و طراحی وب سایت توسط استودیو طراحی حاشیه